عمليات والفجر ۸ _ تحليل فتح فاو
رفتن به بالا
ایثار
زمان کنونی: ۲-اسفند-۱۳۹۶ , ۰۱:۱۷ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)


Tags: عمليات, والفجر, تحليل, فتح, فاو,

عمليات والفجر ۸ _ تحليل فتح فاو
زمان کنونی: ۲-اسفند-۱۳۹۶ , ۰۱:۱۷ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: MMMahdavi
آخرین ارسال: MMMahdavi
پاسخ: 3
بازدید: 2915

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 156 رأی - میانگین امتیازات: 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عمليات والفجر ۸ _ تحليل فتح فاو
نویسنده پیام
*
توی سایت زندگی میکنه :))*
آفلاین
مدیر سایت

موضوع:
ارسال: #1
عمليات والفجر ۸ _ تحليل فتح فاو

امضای MMMahdavi ارسال پیام به کاربر از طریق Yahoo

شجاع باش در ارسال پست مفید نه ارسال پست بیهودهدر صورت ديدن پستي خلاف قوانين از طريق آيكون زير آن پست مارو با خبر كنيد.

[RIGHT] پيروزى هاى فزاينده جمهورى اسلامى در جنگ - كه از سال دوم هجوم عراق آغاز شد و با فتح خرمشهر به اوج خود رسيد - غربرا بر آن داشت تا براى تحميل صلح ياآتش بس به جمهورى اسلامى بدون تأمينحقوق تضييع شده ايران، تلاش اصلى را بر حفظ صدام معطوف نمايد.[/RIGHT][RIGHT]بدين ترتيب از يك سو تصميم قطعى غرب وپافشارى بر حفظ صدام به هر شكل ممكن ( با پشتيبانى همه جانبه از رژيم عراقوادامه تحريم فروش سلاح هاى نظامى و تجهيزات به ايران ) و از سوى ديگر عزمراسخ جمهورى اسلامى براى رسيدن به اهداف خود در جنگ و تن ندادن به سازش وتسليم نشدن در برابر فشارهاى همه جانبه استكبار ، نوعى حالت نه جنگ ، نهصلح را ميان طرفين حاكم ساخت. به عبارت ديگر، استكبار جهانى سعى داشت توانجمهورى اسلامى را فرسوده كند تا انجام دادن حركتى سرنوشت ساز و تعيينكننده براى اختتام جنگ ، با حفظ آرمان هاى مطلوب ايران اسلامى امكان پذيرنباشد.
در واقع حفظ صدام و باز داشتن ايران از پافشارى بر آرمان هاىخود، براى برقرارى موازنه قوا بود. از اين رو افزايش و تقويت توانايى هاىعراق، به ويژه نيروى هوايى اين كشور ، در دستوركار قدرت هاى بزرگ بود . درپى اين پشتيبانى ها بود كه ارتش عراق تلاش كرد آسمان را به طور مطلق دراختيار بگيرد تا جنگ را از ميدان رزم زمينى به آسمان، دريا و شهرها بكشاند.
آنچه غرب را بر اتخاذ سياست مزبور واداشت، هراس از تاكتيك هاى ويژه جمهورىاسلامى بود، عاملى اساسى كه نقشى تعيين كننده در كسب پيروزى داشت.
قواى نظامى جمهورى اسلامى با اقدامات و عمليات مبتكرانه، رژيم عراق را بهفروپاشى تهديد مى كرد كه در اين صورت گسترش انقلاب اسلامى را در پى داشت ومنافع غرب را در منطقه خاورميانه، با تهديداساسى مواجه مى ساخت. از اين روغرب براى بازداشتن ايران از دستيابى به هرگونه موفقيتى كه رژيم بغداد رامتزلزل و گسترش انقلاب اسلامى را تسهيل مى كرد، به هر شيوه ممكن متوسل مىشد. براين اساس غرب سياست ديپلماسى - فشار رادر پيش گرفت و دراين روند،رژيم بغداد را براى فشار مستقيم به جمهورى اسلامى ، تحت حمايت و هدايتقرار داد.
گرچه عراق توانايى بهره بردارى لازم و كامل را از مساعدتهاى غرب نداشت ، ليكن قدرت هاى بزرگ براى جلوگيرى از پيروزى ايران در جنگ،به انحاى مختلف و وسايل متعدد به كمك حاكمان بغداد شتافتند از جمله:
۱- واگذارى تكنولوژى برتر (خصوصاً درزمينه تجهيزات هوايى) به عراق.
۲ - قراردادن اطلاعات كسب شده به وسيله آواكس ها و ديگر دستگاه هاى جاسوسى و اطلاعاتى در اختيار عراق .
۳ - كسب اطلاع از تاكتيك ها و توانايى هاى نظامى ايران و بهره بردارى از فكر مستشاران نظامى براى كمك به عراق .
۴ - حمايت هاى تبليغاتى ، سياسى و اقتصادى دنياى غرب و وابستگان آن، خصوصاً مرتجعين عرب منطقه از رژيم عراق.
ارتش عراق به رغم اينكه توانست در برهه اى خاص از زمان با گسترش سازمانرزم خود به ۵۰ لشكر و عمق بخشيدن به ميادين مين وموانع واستحكاماتش و نيزممانعت از تثبيت وتأمين مناطق تصرف شده وقفه اى در پيشروى رزمندگان بهداخل خاك عراق ايجاد كند، ليكن اين وضع ناپايدار بود و با گذشت زمان و رشدتوانايى هاى جمهورى اسلامى در جنگ - طراحى عمليات در زمين هاى مختلف (دشت، كوهستان ، آب، رمل و...) سازماندهى نيرو و گسترش سازمان رزم - زمينهتزلزل و بى ثباتى رژيم بغداد فراهم شد.
در هر صورت، رويارويى غرب با چنين وضعيتى ، بن بست جنگ را براى غرب پيچيده تر كرد و غرب نتوانست نگرانى خودرا كاهش دهد.
البته گفتنى است كه آنچه تا اندازه اى افزايش توان بازدارندگى عراق راموجب شد، گذشته از استراتژى ابرقدرت ها در حمايت هاى همه جانبه عملى ونظرى از رژيم عراق، تلاش و سخت كوشى اين رژيم در اصل قراردادن جنگ بود.حكومت عراق با بسيج كردن كليه امكانات در خدمت جنگ، جنگ را مسأله اصلى خودقرار داده بود و با توجه به ارتباط تنگاتنگ جنگ با اوضاع سياسى - اجتماعى- اقتصادى عراق و سرنوشت رژيم عراق از هرگونه سهل انگارى در اين بارهجلوگيرى مى كرد.[/RIGHT]
[RIGHT]
وضعيت عراق
رژيم عراق روند تحولات جنگ در چهارسال گذشته و حفظ موقعيت دفاعى خود را ناشى از برترى تسليحاتى واطلاعاتىارزيابى مى كرد.بدين معنا كه رزمندگان اسلام پس از درهم شكستن خطوط دفاعىدشمن با برترى آتش توپخانه، قدرت هوايى و قواى زرهى ارتش عراق مواجه مىشدند كه اين برترى مانع از تثبيت مواضع تصرف شده مى گرديد. درك عراق ازعوامل مؤثر در حفظ موقعيت دفاعى نيروهاى عراقى در برابر ايران، آنها رابيش از گذشته به خريد تكنولوژى دفاعى ، سلاح و تجهيزات ترغيب مى كرد.حاميان عراق نيز برپايه همين ملاحظه همچنان سيل سلاح و تجهيزات نظامى رابه سوى عراق سرازير مى كردند.
عراقى ها مايل بودند بيش از خريد سلاح،تكنولوژى نظامى خريدارى كنند تا از توانايى لازم براى توليد نيازمندى هاىدفاعى و بهسازى سلاح ها برخوردار شوند. از اوايل سال ۱۹۸۶ ، شواهد و قرائنموجود نشان دهنده توانايى عراق در توليد بسيارى از تجهيزات نظامى بود.ديپلمات هاى غربى در بغداد به دولت هاى متبوع خود گزارش دادند كه عراق ازبمب ها ومهمات ساخت داخل استفاده مى كند.
به هر صورت، برابر گزارشانتونى كردزمن، كارشناس نظامى آمريكا، عراق در طول سال هاى ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴مبلغ ۱۸‎/۱ ميليارد دلار سلاح و تجهيزات نظامى خريدارى كرده است.اينكارشناس نظامى مجموع نيروهاى نظامى ثابت ارتش عراق را در سال ۱۳۶۴ تعداد۷۵۰۰۰۰ تن و نيروهاى جيش الشعبى عراق را ۶۵۰۰۰۰ تن برآورد كرده است.
در مجموع ارتش عراق در نيمه دوم سال ۱۳۶۴ ، تعداد ۵ لشكر زرهى ، ۳ تيپمستقل زرهى ، ۲ تيپ مستقل مكانيزه ، ۲۰ تا ۲۵ لشكر پياده و ۸۰ تيپ مستقل و۱۰ تيپ مستقل نيروى مخصوص و كماندويى دراختيار داشت.
همچنين بنابرتجزيه و تحليلى كه معاون عمليات فرمانده كل سپاه (غلامعلى رشيد) به عملآورده و در تاريخ ۱۳۶۴‎/۲‎/۲۵ ارائه كرده است، ارتش عراق بر پايه سازمان ونيروى انسانى و تجهيزاتى كه در اختيار داشت از توانايى هاى زير برخورداربود:
- دشمن درهر زمان توانايى جابه جايى ۳ لشكر پياده را در هر منطقهدارد . يك تيپ پياده را در عرض ۲۴ ساعت جابه جا مى كند. يك تيپ زرهى را در۷۲ ساعت از غرب منتقل مى كند.
- دشمن درهر زمان داراى ۵ لشكر زرهى و مكانيزه است كه در عرض ۴ تا ۵ روز قابليت مانور و جابه جايى سريع را دارد.
- دشمن در هر زمان توانايى تمركز ۴۰ گردان توپخانه را براى مقابله با نيروى مهاجم دارد.
- دشمن توانايى يك ماه بمباران و فشار هوايى به گستردگى عمليات بدر را دارد.
- دشمن توانايى اداره دو عمليات همزمان به وسعت ۳ تا ۴ لشكر را دارد.
- دشمن در برابر عمليات آفندى ما با ۱۰۰ گردان، مى تواند با ۳۰۰ گردان آزاد، مقابله كند.[/RIGHT]
[RIGHT]
وضعيت ايران
مشكل ايران در مرحله جديد جنگ با توجه به افزايش توان نظامى عراق، اساساًناشى از اين بود كه به راحتى قادر به كسب پيروزى نظامى براى تغيير توازنبه سود خود نبود. در واقع تقويت عراق و متقابلاً تضعيف ايران ، فاصله ميانتوانمندى ايران براى تهاجم و كسب پيروزى و توانايى عراق براى مقابله باتهاجمات ايران را به نحوى آشكار افزايش داده بود. به عبارت ديگر امكانات ومقدورات سپاه با خلاقيت و ابتكارات اين نيرو براى دستيابى به پيروزى لازم،به تناسب ضرورت ها و اوضاع سياسى حاكم بر جنگ نبود.
در سال ششم جنگ دروضعيتى كه دشمن حدود ۵۵۰ گردان نيروى پياده در اختيار داشت و براى مقابلهبا عمليات آفندى، از ۳۰۰ گردان نيروى آزاد برخوردار بود، سپاه تنها ۸۰گردان نيرو براى ۷ روز جنگ در اختيار داشت. ضمن اينكه بخشى از توان رزمىسپاه به عنوان يك نيروى دفاعى در مناطق تصرف شده مانند جزاير مجنون و هورزمين گير شده بود. در اين روند كاهش توان ايران در برابر عراق دو عارضهاساسى به دنبال داشت: نخست آنكه نمى توانست از امكان غافل گيرى و تجزيهقواى دشمن برخوردار شود، در نتيجه اجراى عمليات با نوعى ريسك و عدم موفقيتهمراه بود. علاوه بر اين، قواى ايران فاقد توانايى لازم براى نبرد طولانىدر يك عمليات بود. زيرا بلافاصله پس از آغاز عمليات در حالى كه خطوط دفاعىدشمن در هم شكسته شده بود، دشمن به سرعت نيروهاى خود را در منطقه عملياتمتمركز مى كرد و با افزايش آتش هوايى و توپخانه تدريجاً نيروهاى خودى رااز مناطق تصرف شده عقب مى راند.
با توجه به واقعيت هاى موجود، كم كماين اعتقاد به وجود آمد كه «با اين توان نمى توانيم غافل گيرى را رعايتكنيم و قطعاً بايد اين توان ۲ تا ۳ برابر شود كه با يكى دشمن را فريببدهيم و با ۲ توان ديگر بتوانيم به طور جدى عمل كنيم».
برپايه همينملاحظه در انتخاب منطقه عمليات نيز دچار مشكل بوديم. لذا چنين استدلال مىشد كه ما جايى مى توانيم بجنگيم كه بلافاصله پشت يك رودخانه، يك عارضه ياتنگه اى برسيم تا دشمن به راحتى نتواند به ما حمله كند.
پس از عملياتبدر بحث هاى بسيار اساسى و جدى در مورد نحوه ادامه جنگ صورت گرفت.لازمهارائه طرح به شوراى عالى دفاع بررسى اى همه جانبه بود كه با حضورفرماندهان سپاه انجام شد.
سپاه از يك سو به اين نتيجه قطعى و روشنرسيده بود كه با روش گذشته امكان ادامه جنگ با عمليات گسترده وجود ندارد وازسوى ديگر اوضاع جنگ پس از عمليات بدر، با تشديد فشار به ايران، اجراىعمليات را ضرورى ساخته بود. در واقع ميان توانايى ايران براى اجراى عملياتمؤثر و تعيين كننده با تضمين پيروزى ، با اوضاع و ضرورت هاى سياسى حاكم برجنگ، تناسبى وجود نداشت. پيدايش اين وضعيت در جنگ بيش از هر مسأله اىمتأثر از نحوه نگرش به جنگ و كسب پيروزى بود. بدين معنا كه پس از فتحخرمشهر پيروزى بر عراق بسيار سهل و آسان پنداشته مى شد و اين باور همگانىوجود داشت كه صدام در حال سقوط است. برپايه همين نگرش، تفكرات استراتژيكمسؤولان درباره جنگ مبنى بر «كسب يك پيروزى و خاتمه جنگ » متعاقب ناكامىدر عمليات رمضان تدريجاً شكل گرفت. در چارچوب اين تفكر تصور مى شد كه بايك پيروزى قاطع مى توان جنگ را تمام كرد، لذا نيازى به بسيج كشور در خدمتجنگ نيست. اين گونه تفكرات منطبق و همسو با انديشه استراتژيك امام در موردجنگ نبود. شكاف موجود ميان دو نگرش ياد شده در واقع از مهم ترين دلايلوضعيت جنگ در چهار سال گذشته بود. تدريجاً با گذشت دامنه جنگ و فشار برايران و افزايش موانع موجود براى دستيابى به پيروزى نوعى ترديد و نااميدىدر مسؤولان به وجود آمد. برخى چنين تصور مى كردند كه كار تمام شده است وبايد چهار سال پيش (پس از فتح خرمشهر) تصميم مى گرفتيم. علاوه بر اين،مشاهده واكنش حاميان عراق در مورد پيروزى هاى نسبى ايران، اين نگرانى رابه وجود آورده بود كه حتى اگر موفق به تصرف بغداد بشويم امكان حمله اتمىبه ايران وجود دارد!
سپاه با الهام از نظريات امام و دركى كه از اوضاع و ضرورت هاى جنگ داشت، در انديشه تداوم جنگ بود.
با بررسى هايى كه انجام گرفت اين نتيجه حاصل شد كه براى ادامه جنگ ، بدونبسيج كليه سازمان ها و امكانات كشور، امكان پشتيبانى از جنگ وجودندارد.حداقل توان لازم براى ادامه جنگ ۳۰۰ گردان نيرو بود كه در آخرينپيشنهاد سپاه ارائه شد.
با تبيين استراتژى جنگ و ارائه آن از سوىسپاه، اين شائبه كه سپاه تمايل به ادامه جنگ ندارد، گسترش يافت! اين وضعيتدر حالى پيش آمده بود كه قبل از آن تمايل سپاه به ادامه جنگ بنا بر نظرامام خمينى، عامل اصلى در ادامه جنگ ذكر مى شد! در نتيجه سپاه در مرحلهجديد كه اساساً بار جنگ را بر دوش مى كشيد تحت فشار برخى جريانها قرارگرفته بود.[/RIGHT]
[RIGHT]
سپاه بر پايه همين ملاحظات و براى استمرار جنگ، استراتژى جديدى را تبيين كرد كه از اصول زير پيروى مى كرد:
۱_ ضرورت ادامه جنگ با جنگ درازمدت
۲_ اجراى عمليات محدود با هدف زنده نگه داشتن جنگ و فشار نظامى بر دشمن.
۳_ افزايش توان و سازمان رزم سپاه براى اجراى عمليات گسترده.
۴_ طرح ريزى و اجراى عمليات گسترده به صورت مستقل.
سپاه در فاصله خرداد۱۳۶۴ تا شهريور همان سال سلسله عمليات محدودى را انجامداد كه آثار مثبتى بر جاى نهاد. علاوه بر اين، تلاش براى عمليات گسترده،با توجه به تجارب حاصله در عملياتهاى پيشين، بويژه عمليات بدر، منجر بهتعيين شرايطى به شرح زير شد:
۱_ در اختيار داشتن حداقل ۱۵۰گردان نيرو (هدفهاى ارزشمند در جنوب بدون ۱۵۰گردان قابل تصرف نبود).
۲_ نياز بيش از يك ميليون گلوله توپ براى آتش پشتيبانى مناسب در يك عمليات گسترده.
۳_ نياز سلاح ضدزره به اندازه كافى (حداقل سه هزار موشك تاو) براى اجراى يك عمليات گسترده.
۴_ اجراى تك پشتيبانى درجزيره مينو.
۵_ شركت مؤثر نيروى هوايى ارتش براى پشتيبانى هوايى عمليات.[/RIGHT]
[RIGHT]
اهداف و جايگاه عمليات والفجر۸ در استراتژى نظامى ايران
هر چه جنگ ايران و عراق تداوم مى يافت در مسير تحقق استراتژى ايرانپيچيدگى و دشوارى بيشترى بروز مى كرد. البته حفظ ابتكار عمل و اجراىعملياتهاى بزرگ كه نقش تعيين كننده اى در موازنه سياسى _ نظامى جنگ داشت،ضرورتى انكارناپذير براى كشور و انقلاب بود. دستيابى به برترى در موازنهنيز بستگى بسيار به عملياتى داشت كه طى آن تمام توان دشمن به رويارويىكشيده شده و منهدم شود. در واقع، انهدام دشمن و تصرف زمين هاى استراتژيكاز هدفهاى اساسى جنگ به شمار مى رفت. از اين رو، عمليات والفجر،۸ براىتحقق استراتژى تنبيه متجاوز در بعد نظامى و بويژه در بعد سياسى اهميتبسزايى داشت. مهمترين هدفهاى سياسى _ نظامى اين عمليات چنين بود: ۱_ تصرفشهر فاو ۲_ تسلط بر اروندرود ۳_ تهديد بندر ام القصر ۴_ هم مرزى باكويت ۵_مسدود كردن راه ورود عراق به خليج فارس ۶_ تأمين خور، موسى و امكان ترددكشتى ها به بندر امام خمينى ۷_ انهدام سكوهاى پرتاب موشك عراق در منطقهفاو.[/RIGHT]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۸-دي-۱۳۸۹ ۰۸:۳۲ عصر، توسط MMMahdavi.)
۸-دي-۱۳۸۹ ۰۸:۱۹ عصر
ارسال یک پیام خصوصی به این کاربر مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Maryam
*
عضو اصلی کانون ایثار*
آفلاین
عضو اصلی کانون ایثار

موضوع:
ارسال: #2
RE: عمليات والفجر ۸ _ تحليل فتح فاو

امضای Malir ارسال پیام به کاربر از طریق Yahoo

زندگیم به بن بست رسیده ،احتیاج به تغییر مسیر دارم، کمک می خواهم ،کمک.

http://bestcenter.ir

سلام آقای مهدوی
شما که ارسال های بقیه رو درست میکنی زشت ارسال های خودتون اینجوری باشه

شرمنده دیگه
۱۹-شهريور-۱۳۹۱ ۰۹:۱۹ عصر
ارسال یک پیام خصوصی به این کاربر مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ترنم
*
توی سایت زندگی میکنه :))*
آفلاین
مدیر سایت

موضوع:
ارسال: #3
RE: عمليات والفجر ۸ _ تحليل فتح فاو

امضای MMMahdavi ارسال پیام به کاربر از طریق Yahoo

شجاع باش در ارسال پست مفید نه ارسال پست بیهودهدر صورت ديدن پستي خلاف قوانين از طريق آيكون زير آن پست مارو با خبر كنيد.

این ارسال برای 8 دی 89 هست و دلیلش هم تغییر در ادیتور سایت بوده و شما هم بجای پست بیهوده میتونستید از دکمه گزارش ارسال استفاده کنید
لطفاً مقداری فکر کنید بعد اظهار فضل کنید
۱۹-شهريور-۱۳۹۱ ۱۰:۴۱ عصر
ارسال یک پیام خصوصی به این کاربر مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Maryam
ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  عملیات والفجر 10 MMMahdavi 0 2,503 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۵۲ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر 9 MMMahdavi 0 3,461 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۵۲ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر 4 MMMahdavi 0 3,644 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۵۱ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر 3 MMMahdavi 0 4,043 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۴۹ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر 2 MMMahdavi 0 3,148 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۴۸ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر 1 MMMahdavi 0 3,666 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۴۷ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر ۸ _ حماسه فاو در گفتگو با سردار علایی MMMahdavi 0 2,671 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۳۴ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر ۸ _ گفتگو با سردار حاج محمد كوثري درباره عمليات و فتح فاو - نقطه عطفي در معادلات MMMahdavi 0 2,591 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۳۳ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر ۸ _ بیستم بهمن ماه سالروز آغاز عملیات MMMahdavi 0 1,871 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۳۲ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi
  عملیات والفجر ۸ _ شرح عمليات در گفت‌وگو با سردار مرتضي قرباني - فتح فاو اقتصاد عراق را فلج كرد MMMahdavi 0 3,767 ۲۱-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۳۱ عصر
آخرین ارسال: MMMahdavi

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

دستورات انجمن
شما نمي‌توانيد موضوع جديد ارسال كنيد.
شما نمي‌توانيد به موضوعات پاسخ دهيد.
شما نمي‌توانيد فايل پيوست كنيد.
اچ‌تي‌ام‌ال در انجمن خاموش است.
ماي كد در انجمن روشن است.
شكلك‌ها در انجمن روشن است.
تگ عكس [img] در انجمن روشن است.